blog

اسپرینکلر آتش نشانی و انواع آن

اسپرینکلر آتش نشانی

اسپرینکلر آتش نشانی

اسپرینکلر آتش نشانی یا بارنده خودکار اطفاء حریق در مدل های پایین زن، بالازن، بغل زن و مخفی تولید می شوند. از لحاظ  نوع واکنش به دو دسته واکنش سریع و واکنش استاندارد تقسیم بندی می شوند. این محصول در رنگ های مختلف ساخته می شوند ولی متداولترین رنگ آن کروم می باشد. شرکت رایان اطفاء با کارشناسان برجسته در حوزه سیستم اطفاء حریق و اخذ نمایندگی از برند های معتبر ایرانی و خارجی، سعی در جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان خود دارد.

سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی، سیستم‌هایی با کاربری ویژه هستند که آب را به صورت قطرات بسیار ریز اعمال می‌کنند. یک سیستم اسپری آب مشابه سیستم سیلابی است که در آن سر آب فشان تماماً باز است. سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی در محل هایی استفاده می شوند که در آنها حفاظت سه بعدی و جریان‌های با سرعت بالاتر مورد نیاز است. سیستم‌های آب فشان، آب را در مسیر رو به پایین تخلیه می‌کنند و روش اصلی انتقال آب به حریق است. سیستم های اسپری آب اعمال با فشار آب را میسر می‌سازد و نمونه کار این سیستم ها را می توان برای حفاظت مخازن بزرگ نگهداری پروپان و روزنه های ایجاد شده در دیوار آتش دید.

سیستم آب‌فشان تر

در وضعیت آماده به‌کار سطح مقطع شیر سیستم آب‌فشان تر (اسپرینکلر)، (بارنده خودکار اطفاء حریق)، شیر یکطرفه هشدار بسته می‌شود. آب در این سیستم معمولاً تحت فشار نگهداری می‌شود. لوله‌کشی هشدار (Alarm Piping) به طور معمول باز است تا در زمانی که شیر یکطرفه هشدار باز می شود، به آب اجازه جریان یافتن به محفظه تاخیر (Retard chamber) را بدهد.

محفظه تأخیر برای ایجاد تاخیر در اعلام هشدار‌های خطا طراحی شده است. در یک جریان سریع و آنی آب، محفظه تغییر جریان زیادی از آب را بدون هشدار فعال نگه خواهد داشت. زهکش (درین) کوچکی در پایین محفظه تأخیر به این آب اجازه می‌دهد که از این محفظه زهکشی شود تا برای جریان سریع دیگر از محفظه آماده شود.

اگر سیستم فعال شود، جریان آب برای پر کردن محفظه تاخیر کافی خواهد بود و به آب اجازه می‌دهد تا مدار هشدار و زنگ مربوط به فعال شدن موتور آب (Water motor gong) را فعال کند. مدار الکتریکی هشدار از طریق یک سوئیچ فشاری فعال می‌شود و سیگنال دهی از راه دور را برای فعال شدن سیستم میسر می‌سازد.

اسپرینکلر آتش نشانی / رایان اطفاء
سیستم های آب‌فشان عموماً مجهز به نوعی وسایل هشدار دهنده می باشند. زنگ فعال شدن موتور آب یک هشدار محلی دارای زنگ است که از طریق جریان آب فعال می‌شود. زنگ فعال شدن موتور آب معمولاً در دیوار بیرونی، نزدیک این سیستم قرار می‌گیرد.

اجزای هشدار که معمولاً به سیستم ایستگاه مرکزی وصل می شوند شامل سوئیچ‌های فشاری و سوئیچ‌های جریان می باشند که سیستم آب را از طریق فشار یا جریان در سیستم به جریان می اندازد. ویژگی متداول دیگر هشدار، سوئیچ Tamper است که در زمانی که جزئی از سیستم (که عموماً شیر تأمین آب است) استفاده نادرست شده است سیگنال هشدار را ارسال خواهد کرد.

سیستم آب‌فشان خشک

سیستم آب‌فشان خشک مشابه سیستم تر است با این تفاوت اصلی که لوله کشی بالای شیر یکطرفه بدون آب یا خشک است. فشار هوا این قسمت را پر کرده و سیستم را تا زمانی که سر آب‌فشان باز نشده است بدون آب نگه می‌دارد. فشار هوا در سیستم از طریق یک کمپرسور خودکار حفظ و کل مجموعه شیر در اتاق گرم محصور می‌شود.

اسپرینکلر خشک/رایان اطفاء
هنگامی که سر آب‌فشان (اسپرینکلر) در سیستم باز شود، هوا خارج شده و افت فشار به زبانه اجازه باز شدن و جریان یافتن آب را می‌دهد. این سیستم‌ها اکثراً مجهز به خارج کننده‌ی هوا هستند که هوا را به سرعت به جو تخلیه می نمایند یا مجهز به شتاب دهنده هستند که هوا را با لوله به سطح زیرین انتقال داده و باز شدن زبانه را سرعت می‌بخشند.

انواع سیستم های اسپرینکلر یا آب فشان

پایین زن

اسپرینکلر آتش نشانی پایین زن

بالازن

اسپرینکلر آتش نشانی بالا زن / رایان اطفاء

بغل زن

اسپرینکلر آتش نشانی بغل زن

مخفی

اسپرینکلر آتش نشانی مخفی

جهت خرید و یا مشاوره با شماره 02144288682 تماس بگیرید.

اسپرینکلر آتش نشانی چیست ؟

اسپرینکلر یا بارنده خودکار اطفاء حریق محصولی است که برای اطفای حریق به کمک آب انجام می شود. اسپرینکلر های آتش نشانی یا بارنده خودکار اطفاء حریق در مدل های پایین زن، بالازن، بغل زن و مخفی تولید می شوند.

اسپرینکلر را از کجا تهیه کنیم ؟

شرکت رایان اطفاء با کارشناسان برجسته در حوزه سیستم اطفاء حریق و اخذ نمایندگی از برند های معتبر ایرانی و خارجی، سعی در جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان خود دارد.

قیمت اسپرینکلر چند است ؟

قیمت اسپرینکلر با توجه به برند های های خارجی و ایرانی اجناس متوسل به قیمت جهانی ارز می باشد با توجه به بالا  پایین رفتن ارز جهانی لذا خواهشمند است قیمت ها را از مشاوران ما بخواهید و  با شماره 02144288682 تماس حاصل فرمایید.

بالب اسپرینکلر چیست ؟

یکی از اجزای مهم اسپرینکلر، بالب می باشد. اسپرینکلر ها به لوله های آب آتش نشانی متصل هستند هنگامی که دمای بالب اسپرینکلر بالا می رود مایع داخل آن منبسط شده و باعث شکسته شدن آن می شود و در نتیجه آب داخل لوله از اسپرینکلر خارج می شود.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Fire sprinkler
Author Rating
51star1star1star1star1star
Software Name
all in one plugin
Software Name
web
Software Category
web

دیدگاهتان را بنویسید