سرهای آب‌فشان

اسپرینکلر آتشنشانی چیست و چگونه کار می کند؟

سر‌های آب‌فشان (اسپرینکلر) در انواع و دماهای مختلف موجود می باشند. دو نوع از متداولترین انواع این وسایل عبارتند از نوع آویخته (اسپرینکلر پایین زن) و نوع ایستاده (اسپرینکلر بالازن). نوع ایستاده در بالای لوله آب‌فشان (بارنده خودکار اطفاء حریق) و نوع آویخته در پایین لوله آب‌فشان (اسپرینکلر) نصب می‌شود.

اسپرینکلر پایین زن/رایان اطفاء

ضمناً سرهای آب‌فشان در انواع تو رفته، پنهان شده و دیواری و انواع بسیار دیگری نیز موجود می باشد. در محل‌‌هایی نظیر انبارها که احتمال صدمه به آب‌فشان‌ها وجود دارد، قفسه‌ای اطراف آب‌فشان نصب می‌شود. سر‌های آب‌فشان نیز ممکن است به موم آغشته شود تا آن ها را در برابر بخارات خورنده موجود در محیط حفاظت کند. موم در صورت حریق ذوب می شود و سر آب‌فشان می تواند به طور معمول عمل کند.

آب‌فشان‌هایی که در محلی که فضای زیادی بالای آن وجود دارد نصب می‌شوند، ممکن است به نگهدارنده‌ی گرما تجهیز شوند. این نگهدارنده‌ی گرما، گرمای بالای سر آب‌فشان را جمع آوری می کند تا از کند شدن واکنش جزء ذوب شدنی جلوگیری شود.

اسپرینکلر آتشنشانی/رایان اطفاء
سر‌های آب‌فشان بر مبنای دمایی که در آن کار می‌کنند طبقه‌بندی می‌شوند. سر آب‌فشان از نوع استاندارد در دمای ۷۶/۶ – ۵۷/۲ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و حداکثر دمای قابل قبول ۳۷/۷ درجه سانتی‌گراد(۱۰۰ درجه فارنهایت) دارد. برای نصب در محل‌هایی که دمای محیط از ۳۷/۷ درجه سانتی‌گراد تجاوز می‌کند سرهای با دمای بالاتر وجود دارد.
اکثراً آب‌فشان‌ها دارای اریفیس تخلیه استاندارد ۰/۵ اینچ (۱/۲۷ سانتی‌متر) می‌باشند که جریانی حدود ۸۰ لیتر بر دقیقه در فشار ۱۵ پوند بر اینچ مربع (۱۰۳ کیلو پاسکال) فراهم می‌نمایند. در مواقعی که جریان‌های زیادتری مورد نیاز است، سرهای با اریفیس‌های بزرگتر در دسترس می‌باشد. سر‌های بیشتری در محیط کار باید نگهداری شود تا بتوان در صورت نیاز بلافاصله آن ها را جایگزین کرد. این سرها باید شامل تمامی انواع مورد استفاده در تاسیسات باشد. عموماً، سر آب‌فشان‌ها در کابینتی که در نزدیکی شیر کنترلی آب‌فشان نصب می‌شود، نگهداری می‌شوند.

(اسپرینکلر پایین زن، اسپرینکلر بالازن، اسپرینکلر بغل زن، اسپرینکلر مخفی)

(اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر واکنش استاندارد)

بیشتر بخوانید: رتبه بندی کپسول آتشنشانی

جهت مشاوره و خرید با شماره 02144288682 تماس بگیرید.

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star