دتکتور دود

دتکتور دودی سیستم اعلام حریق رایان اطفاء

دتکتور دود چیست ؟

دتکتور دود یا Smoke Detector نسبت به دود و گرد های غلیظ واکنش نشان می دهند. این ابزار بسیار سریع تر از دتکتور های گازی عمل می کنند. دتکتور های دودی بسیار رایج تر از انواع آشکار ساز های اعلام حریق هستند که در چهار نو:

1.یونیزاسیون (رادیواکتیو)

2.نوری یا فوتو الکتریک

3.لیزری (بیم دتکتور)

4.استنشاقی یا مکشی

مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که حریقی رخ می دهد دتکتور فعال شده و به پنل اعلام حریق فرمان می دهد که آژیر را به صدا در آورد. یکی از معروف ترین برند ها دتکتور دودی زیتکس می باشد.

در محیط های بسته و حساس که ممکن است تردد نیز در آنها کم باشد وجود این محصول می تواند از بروز حوادث بسیار بزرگ جلوگیری کند. استفاده این محصول در بانک ها و صندوقهای عمومی، در دیتاسنترها و مراکز داده، در پاساژ ها و مراکز خرید بزرگ و همچنین در سازمانها و ادارات که بخش زیادی را به بایگانی اختصاص داده اند وجود چنین محصولی می تواند بسیار کاربردی و نجات دهنده باشد.

نا گفته نماند بعد از نصب این محصول باید هراز چند گاهی از صحت عملکرد دتکتور و همچنین دستگاه اعلام حریق اطمینان حاصل نمود که می توان توسط اسپری های تست دود این کار را انجام داد. برای اینکار کافیست اسپری را زیر دتکتور بزنید تا از فعال شدن سیستم اعلام و یا اطفای حریق مطمئن شوید.

بنابراین هیچگاه از آتش زدن کاغذ و … برای تست استفاده نکنید چرا که این مسئله خود باعث بروز حادثه های بیشتری می شود.

فاصله بین دتکتورها مسئله مهمی است که در هنگام نصب باید آن را رعایت نمایید. اصولا این دتکتورها با فاصله حدود 2 الی 3 متر از همدیگر نصب می شوند که باز بسته به محیط و نوع مواد نگهدارنده در آن ها و حساسیت آن ها می تواند تغییر کند.

جهت مشاوره و خرید با شماره 02144288682 تماس بگیرید.

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star